Zakończenie projektu „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka”

Gmina Somianka była jedną z pierwszych gmin w powiecie, która pozyskała fundusze unijne na założenie przedszkoli dla swoich najmłodszych mieszkańców. W ramach projektu „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka” dzieciaki i ich rodzice przez trzy lata tj. od września 2010 roku do czerwca 2013 roku korzystali z bezpłatnej edukacji zarówno kierowanej do przedszkolaków jak i do ich rodziców. Powstały dwa punkty przedszkole „Słoneczko” w Somiance i „Biały Miś” w Nowych Wypychach, które w ramach projektu zostały przystosowane do korzystania przez dzieci, wyposażone w pomoce dydaktyczne i zabawki. Stworzono dwa czarodziejskie miejsca, pełne kolorów, postaci z bajek i uśmiechu, gdzie dziecko było najważniejsze, a wszystko i wszyscy byli dla dziecka.

W ramach projektu „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka” od września 2010r. do czerwca 2013r. uczestniczyło 138 przedszkolaków (67 dziewczynek, 71 chłopców), którzy korzystali z zajęć sprawnościowo-ruchowych, muzycznych, plastycznych, zajęć z języka angielskiego i z logopedą. Natomiast rodzice super przedszkolaków czynnie uczestniczyli łącznie w 60 godzinach warsztatów z pedagogiem i psychologiem. Podczas tych spotkań zgłębiali wiedzę z różnych płaszczyzn dotyczących dziecka i jego funkcjonowania w otoczeniu, rodzinie i szkole. Dobro dziecko jest priorytetem i w związku z tym 6 nauczycieli w trakcie tych trzech lat uczestniczyło łącznie w 480 godzinach konsultacji metodologicznych, które na bieżąco pozwalały na analizowanie przypadków oraz usprawnianie działań związanych z wdrażaniem edukacji przedszkolnej oraz wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich.

Przez trzy lata pracowaliśmy wspólnie tj. dzieci, rodzice, nauczyciele, obsługa projektu aby uświadomić, a w efekcie końcowym pokazać jak ważna jest wczesna edukacja przedszkolna. Rezultaty naszych działań na bieżąco można było śledzić na stronie projektu www.super-przedszkolak.pl. Postęp jaki poczyniły dzieci to krok milowy, z pączków rozwinęły się nam piękne kwiaty, rodzice nareszcie mogli spokojnie rozwijać się zawodowo wiedząc, że ich pociecha jest w miejscu bezpiecznym i przyjaznym. Otwartość, współpraca w grupie, zawiązywanie przyjaźni, wzajemna pomoc drugiemu dziecku to tylko nieliczne pozytywne dodatki, które zauważaliśmy na co dzień i które przeogromnie nas budowały.

Dziękujemy super przedszkolakom i super rodzicom za wspólną, bardzo motywującą, bogatą w doświadczenie, przepełnioną uśmiechem i szczerą radością drogę, którą razem wytyczaliśmy, aby pokazać, że dzieci z małych wiejskich miejscowości są wielcy umysłem, talentem i sercem.

 

Wójt Gminy Somianka, Pracownicy Biura Projektu i Nauczyciele

Comments are closed.